Povzetki iz portala Spletno pero
Napotki ali Kako
napisati dobro zgodbo?
Kratke zgodbe ni tako lahko napisati kot voščilnico za novo leto. Še posebej dobre kratke zgodbe, ki navdušijo strogo komisijo, zahtevajo nekaj truda in izvirnosti. Na kaj morate biti torej pozorni, ko pišete kratko zgodbo?
Kaj je kratka zgodba?
Kratka zgodba
(angl. short story) je sodobna različica klasične novele, ki je nastala v 19.
stoletju v ZDA. Ponavadi je krajša, dramsko osredotočena na en sam dogodek, ki se zgodi v kratkem časovnem obdobju in na omejenem prostoru, pogosto pa je njen razplet nepričakovan. Motivi v kratki zgodbi so pretežno sodobni, lahko pa gre za ljubezensko, grozljivo, kriminalno, socialno ali kakšno drugo kratko zgodbo. Napisana je brez izjeme v prozi (J. Kos, Očrt literarne teorije, 1996).
Zgodba ali esej?
Prepričajte se, da vaš izdelek ustreza kriterijem kratke zgodbe, kot so opisani v njeni zgornji definiciji. Osnova kratke zgodbe je torej dogodek, zaplet in njegov razplet, zgodba pa je toliko boljša, če je razplet dogodka nepričakovan.
Kako kratko je
prekratko?
Zgornja omejitev besed je na natečaju določena. Kakšno pa je najmanjše število sprejemljivih besed? O tem odločate vi, vendar ne pozabite, kakšne so sestavine kratke zgodbe. Lahko res učinkovito opišete dogodek le v desetih besedah?
Kje se skriva
tema?
Ena od redkih omejitev pri tem natečaju je dani odlomek oziroma tema, ki jo morajo kratke zgodbe vsebovati. Ni nujno, da je odlomek dobesedno ponovljen v zgodbi, toda dobro je izpeljati zgodbo tako, da bo tema v njej tako ali drugače prisotna,
sicer bo zgodba že v predizboru, ki ga opravi prireditelj, izločena …
Kako v zgodbo
vključiti odlomek?
Dani odlomek je odskočna deska za vašo zgodbo, vendar ni nujno, da ga v celoti in dobesedno vključite v zgodbo. Kreativnost pokažite tudi pri tem, kako ga uporabite in iz njega izpeljete zgodbo po svoji meri.
Ravnovesje med opisovanjem in dogajanjem
S kakšnim užitkom podrobno opišete deževni dan, občutke, ki kipijo iz vaše duše, obraz človeka, ki vam je pri srcu, in … Toda pazite, da vas pri tem ne zanese in potem ne ostane dovolj besed za dogodek, za jedro zgodbe, v kateri se nekaj zgodi.
Z domišljijo na
plan!
Preden začnete pisati, pomislite, kaj bi bralca najbolj pritegnilo k branju vaše zgodbe. Najbrž bo to nekaj, česar ne pričakuje, česar še nikoli prej ni prebral, videl ali slišal, nekaj, kar ga bo presenetilo. Izognite se že stokrat prežvečenim zamislim in poskusite najti tudi čim bolj izvirno srčiko zgodbe, pa naj bo to motiv, slog ali kaj drugega.