Poetry and Prose
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


POEZIJA IN PROZA forumi - projekt društva za pomoč z umetnostjo -Plus5
 
KazaloKazalo  PortálPortál  Latest imagesLatest images  BLOG PP  Skupna ustvarjanja  Registriraj seRegistriraj se  PrijavaPrijava  
Prijava
Uporabniško ime:
Geslo:
Avtomatična prijava ob vsakem obisku (priporočamo): 
:: Pozabil/a sem geslo
Kdo je z nami
Trenutno forum pregleduje 4 uporabnikov :: 0 registriranih, 0 skritih in 4 gostov

Noben

Največ obiskovalcev na forumu je bilo: 44, dne Čet Feb 01, 2024 12:01 pm
Latest topics
» Ljubezenska pisma - 2011
Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyČet Mar 31, 2022 7:18 pm by Luana

» Hoger Grozni
Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyPon Mar 07, 2016 10:15 am by hoger_grozni

» izziv - zgodba na črko
Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyTor Nov 24, 2015 6:02 pm by Luana

» Foto poezija
Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyPon Sep 21, 2015 7:34 pm by lea199

» Slike, kolaži na temo "Obrazi"
Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptySre Mar 25, 2015 7:57 pm by lea199

Povezave
Forum društva Plus5
Forum Besede
Licenca CC in Bookmark
Creative Commons License
To delo je licencirano z Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 2.5 Slovenija licenco


AddThis Social Bookmark Button
like

 

 Lea ujeta v naravo in občutke ...

Go down 
+2
Ita-Ines
lea199
6 posters
Pojdi na stran : Previous  1, 2
AvtorSporočilo
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyNed Maj 16, 2010 6:20 am

Haibun (Kamen pripoveduje)


Stoletja ležim negiben in nem, tu, ob gozdni poti. Iz globin trde sivine opazujem vsakodnevna dogajanja.Trpim, vendar mi tega nihče ne verjame. Vsakdo le zamahne z roko, češ: „Saj si samo kamen, trd, brez čustev.“
Samevam in obujam spomine.
Nekoč že davno so drdrali mimo z lesom naloženi vozovi. Poleg so stopali kmetje in njihovi hlapci. Tihi, utopljeni v vsakdanje skrbi. Občasno so se pripodili otroci, kričali so in se prešerno smejali. Veliko bolj zadržane so bile ženice, ki so se šibile pod težkimi bremeni.
Mineval je čas, mimo so prihajali vedno novi obrazi.
Prihrumela je prva svetovna vojna in prinesla veliko gorja. Moški so morali na fronto. Zaskrbljene in lačne ženske so tiho hodile mimo. Odete v črnino so objokovale padle očete in može.
Prišel je mir, ovit v bolečino. Sledila so leta zatiranja, ki je z vrtoglavo naglico vodilo v novo morijo … drugo svetovno vojno.
Ležal sem tu, tih, prežet z bolečino. Želel sem si zakriti oči, zamašiti ušesa. Nisem znal ubežati.
Zgodil se je tisti nesrečni dan. Smrt se je priplazila čisto blizu.
Videl sem jih; v strahu trepetajoči deklici, tako nedolžni v svoji mladosti in starčka, ki je do zadnjega upal.
Videl sem grozo, zrla jim je iz oči.
Ustreljeni so obležali.


Koščena starka
mrzla in nepravična
grabi nedolžne.
Nazaj na vrh Go down
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyČet Maj 27, 2010 6:32 pm

Haiku (kormoran)

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 KormoranFotoNABU
slika/internet

črni kormoran
rad povsem neizborno
ribari v rekah
Nazaj na vrh Go down
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 2:28 pm

Haibun (Delfin in sračje gnezdo)

Stojim na skali, visoko nad morjem, ki šumi in se razpenjeno zaletava v obalo.
Daleč na obzorju tone ognjena krogla, njen odsev se razliva preko valov. Drhti na gladini in ustvarja lažno simfonijo barv.
Večerne sapice se lovijo v krošnjah mogočnih borov. Šumijo in piskajo. Nato zapihajo v morje in ga vzvalovijo.
Opazim delfina. Skače visoko, se v zraku elegantno obrne in plosko pade nazaj. Na mokri koži se mu lesketa sonce.
Ne pomišljam, skočim in zaplavam v njegovo smer. Skušam se mu približati. Budno me opazuje in se vedno znova umika. Plavam, obsedeno maham, tonem in se vsa zadihana ponovno vračam na površino. Čisto blizu sva si, … že v naslednjem trenutku sva daleč vsaksebi.
V jutro zazvoni budilka.

z mokrim glavnikom
razčešem sračje gnezdo
nova frizura
Nazaj na vrh Go down
Luana
Veteran
Veteran
Luana


Female
Število prispevkov : 4400
Localisation : =_=*
Emploi : :-)
Loisirs : ;)
Registration date : 30/01/2010

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 2:34 pm

lea199 je napisal/a:
Haibun (Kamen pripoveduje)


Stoletja ležim negiben in nem, tu, ob gozdni poti. Iz globin trde sivine opazujem vsakodnevna dogajanja.Trpim, vendar mi tega nihče ne verjame. Vsakdo le zamahne z roko, češ: „Saj si samo kamen, trd, brez čustev.“
Samevam in obujam spomine.
Nekoč že davno so drdrali mimo z lesom naloženi vozovi. Poleg so stopali kmetje in njihovi hlapci. Tihi, utopljeni v vsakdanje skrbi. Občasno so se pripodili otroci, kričali so in se prešerno smejali. Veliko bolj zadržane so bile ženice, ki so se šibile pod težkimi bremeni.
Mineval je čas, mimo so prihajali vedno novi obrazi.
Prihrumela je prva svetovna vojna in prinesla veliko gorja. Moški so morali na fronto. Zaskrbljene in lačne ženske so tiho hodile mimo. Odete v črnino so objokovale padle očete in može.
Prišel je mir, ovit v bolečino. Sledila so leta zatiranja, ki je z vrtoglavo naglico vodilo v novo morijo … drugo svetovno vojno.
Ležal sem tu, tih, prežet z bolečino. Želel sem si zakriti oči, zamašiti ušesa. Nisem znal ubežati.
Zgodil se je tisti nesrečni dan. Smrt se je priplazila čisto blizu.
Videl sem jih; v strahu trepetajoči deklici, tako nedolžni v svoji mladosti in starčka, ki je do zadnjega upal.
Videl sem grozo, zrla jim je iz oči.
Ustreljeni so obležali.


Koščena starka
mrzla in nepravična
grabi nedolžne.

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 693436 Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 533680
Nazaj na vrh Go down
https://poezija-proza.editboard.com/profile.forum
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyČet Jun 10, 2010 7:38 pm

Vrtnica je napisal/a:
lea199 je napisal/a:
Haibun (Kamen pripoveduje)


Stoletja ležim negiben in nem, tu, ob gozdni poti. Iz globin trde sivine opazujem vsakodnevna dogajanja.Trpim, vendar mi tega nihče ne verjame. Vsakdo le zamahne z roko, češ: „Saj si samo kamen, trd, brez čustev.“
Samevam in obujam spomine.
Nekoč že davno so drdrali mimo z lesom naloženi vozovi. Poleg so stopali kmetje in njihovi hlapci. Tihi, utopljeni v vsakdanje skrbi. Občasno so se pripodili otroci, kričali so in se prešerno smejali. Veliko bolj zadržane so bile ženice, ki so se šibile pod težkimi bremeni.
Mineval je čas, mimo so prihajali vedno novi obrazi.
Prihrumela je prva svetovna vojna in prinesla veliko gorja. Moški so morali na fronto. Zaskrbljene in lačne ženske so tiho hodile mimo. Odete v črnino so objokovale padle očete in može.
Prišel je mir, ovit v bolečino. Sledila so leta zatiranja, ki je z vrtoglavo naglico vodilo v novo morijo … drugo svetovno vojno.
Ležal sem tu, tih, prežet z bolečino. Želel sem si zakriti oči, zamašiti ušesa. Nisem znal ubežati.
Zgodil se je tisti nesrečni dan. Smrt se je priplazila čisto blizu.
Videl sem jih; v strahu trepetajoči deklici, tako nedolžni v svoji mladosti in starčka, ki je do zadnjega upal.
Videl sem grozo, zrla jim je iz oči.
Ustreljeni so obležali.


Koščena starka
mrzla in nepravična
grabi nedolžne.

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 693436 Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 533680

Hvala Vrtnica!
(šele danes sem opazila tvoj komentar) Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 154188
Nazaj na vrh Go down
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyČet Jun 10, 2010 7:39 pm

Kruibun (Vrtiljak)


Viktorijo sem srečala po naključju. Skrivala se je v drobni knjigi, le sto petdeset strani, med trdimi platnicami. Podala mi je roko in me povabila v svet spominov. Vsaka prebrana stran mi je odstrla nov zastor, lahko sem pokukala v tiste daljne dogodke. V trpljenje in ponižanja slovenskih izgnancev v odročni vasici na avstrijskem podeželju. Na življenje prežeto z veliko bolečine in redkimi trenutki sreče, ki so se kot drobni utrinki zaiskrili skozi moreča vojna dogajanja.
Zaznala sem konec druge svetovne vojne. Čas, ko so se hrepenenja začela spreminjati v realnost, ko je bil ljubljeni dom skoraj na dosegu oči. Sledila sem povratku teh nesrečnih ljudi, po poškodovani železnici z veliko postanki in ure dolgimi čakanji.
Zgodilo se je v Brucku na Muri.
Vlak se je ustavil na stranskem tiru.
Iz prenatrpanih živinskih vagonov se je vsula množica beguncev. Postajo je preplavilo vrvenje utrujenih ljudi, ki so iskali vodo, si pretegovali premrle noge in se skušali nadihati svežega zraka. Obenem so si želeli, čim prej nadaljevati pot proti domu.
Večji otroci so zagledali vrtiljak, ki je stal tik ob progi. Igre lačni so stekli in med razposajenim smehom, posedli nanj. Le nekaj trenutkov za tem je strahovito počilo. Tla so se zatresla. Podtaknjena bomba je dvignila vrtiljak v zrak in ga v koščkih pometala med prestrašene ljudi.
Množica je obnemela v grozi.


žalostna mati
med razkosanim mesom
išče otroka
Nazaj na vrh Go down
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptySre Jun 23, 2010 7:39 am

Haibun (Poletno tihožitje)

Vrt žari v poletnem soncu. Počasi, korak za korakom, se dan preveša v večer. Vročina popušča. Oglašajo se ptice, njihova pesem valovi.
Po strmini veje rahla sapica.
Sediva na leseni stopnici, nisva sama, ob nama so najini fantje. Starejša sedita za stopnico višje, najmlajši, še ne dveletni, stoji ob meni. Njegova rokica počiva na mojem kolenu.
Veselo se pomenkujemo, čebljamo o tem in onem.
Iz sklede, ki jo držim na kolenih, jemljem sadje. Lupim ga. Režem na krhlje in izmenično dajem dečkom.

Mladost in starost
z roko v roki veselo
hitita mimo
Nazaj na vrh Go down
Luana
Veteran
Veteran
Luana


Female
Število prispevkov : 4400
Localisation : =_=*
Emploi : :-)
Loisirs : ;)
Registration date : 30/01/2010

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptySre Jun 23, 2010 8:28 am

lepo si to opisala, zaključek mi je posebno všeč Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 946627 Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 959628
Nazaj na vrh Go down
https://poezija-proza.editboard.com/profile.forum
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptySre Jun 23, 2010 9:06 pm

Vrtnica je napisal/a:
lepo si to opisala, zaključek mi je posebno všeč Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 946627 Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 959628

Hvala Vrtnica! Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 154188
Nazaj na vrh Go down
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptyTor Jun 29, 2010 8:26 pm

Haibun (Tri akacije)


„Zakaj?“ Sem se spraševala, tistega sončnega dne, sredi letošnjega februarja.
Poslušala sem zajedljivo oglašanje žage, ki je globoko zarezovala v veje. Nisem imela poguma, da bi pogledala v strmino, ki se dviga nasproti hiše, tja kjer so trpele akacije.
Pri kosilu sem iz stisnjenega grla izdavila: „Letos ne bodo cvetele.“
„Trdožive so, kmalu si bodo opomogle.“ Si brezskrbno odvrnil.
Dan je sledil dnevu, z vrtoglavo hitrostjo je minila pomlad. Budno sem opazovala pohabljena drevesa. Vesela sem bila vsakega novega lista, ki je pomagal zapolniti vrzeli v zelenih frizurah krošenj. Presenečena sem bila, ko sem zaznala obnovljeno lepoto.
Prišlo je poletje.
Nekega jutra sem zagledala zapozneli grozd umazano belih cvetov.

balin krošenj
postriženih akacij
pozni cvetovi
Nazaj na vrh Go down
lea199
Veteran
Veteran
lea199


Female
Število prispevkov : 7295
Age : 71
Localisation : Nova Gorica
Emploi : :)
Loisirs : :)
Registration date : 23/02/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptySob Jul 03, 2010 6:51 am

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 20060622-valovi3
slika/internet


kotaleči val
belih kodrov ob čeri
se stopnjuje v bes
Nazaj na vrh Go down
Maja
Veteran
Veteran
Maja


Female
Število prispevkov : 3225
Age : 50
Localisation : Ljubljana
Emploi : *
Loisirs : *
Registration date : 03/11/2009

Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 EmptySre Jul 07, 2010 12:22 pm

lea199 je napisal/a:
Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 20060622-valovi3
slika/internet


kotaleči val
belih kodrov ob čeri
se stopnjuje v bes

lepa Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 693436
Nazaj na vrh Go down
https://poezija-proza.editboard.com
Sponsored content





Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lea ujeta v naravo in občutke ...   Lea ujeta v naravo in občutke ... - Page 2 Empty

Nazaj na vrh Go down
 
Lea ujeta v naravo in občutke ...
Nazaj na vrh 
Stran 2 od 2Pojdi na stran : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Poetry and Prose :: JAVNO DOSTOPNA POEZIJA ČLANOV :: Posamezne pesmi in zbirke 2007-2014-
Pojdi na: